Lee Edwards
Lee Edwards (urodzony w 1932 roku) jest amerykańskim wykładowcą konserwatywnej myśli politycznej w Centrum Studiów Amerykanistycznych im. B. Kennetha Simona w Heritage Foundation. Ten zasłużony historyk ruchu konserwatywnego w USA napisał i zredagował 25 książek – wśród nich biografie prezydenta Ronalda Reagana, senatora Barry’ego Goldwatera, prokuratora generalnego Edwina Meese’a III oraz Williama F. Buckley’a Jr. Obecnie Edwards piastuje też funkcję przewodniczącego Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu.
Edwards Lee urodził się w 1932 roku w Chicago, Illinois. Już od najmłodszych lat rodzice próbowali zaszczepić w synu wartości konserwatywne oraz uczulić na wagę słowa pisanego; oboje byli antykomunistami, a ojciec pracował jako dziennikarz dla Chicago Tribune.
Edwards zdobył dyplom B.A. (ukończywszy czteroletnie studia licencjackie) w zakresie anglistyki na Duke University, zaś tytuł doktora w zakresie polityki światowej otrzymał od Catholic University.
Na rzecz ruchu konserwatywnego Edwards zaczął działać w 1960 roku. Został wtedy jednym z założycieli organizacji Młodzi Amerykanie Dla Wolności (ang. Young Americans for Freedom, YAF), a następnie jako redaktor pracował dla związanego z tą organizacją magazynu New Guard. W czasie kampanii prezydenckiej w 1964 roku był dyrektorem ds. informacji, pracując na rzecz Barry’ego Goldwatera. Pięć lat później New York Times okrzyknął Edwardsa „głosem milczącej większości”. Był doradcą w administracji Richarda Nixona, doradzał również senatorom Stromowi Thurmondowi i Bobowi Dolowi, Narodowemu Komitetowi Republikanów, YAF, Amerykańskiej Unii Konserwatywnej, Komitetowi dla Wolnych Chin oraz Amerykańskiej Radzie Dla Wolności Na Świecie.
Napisał biografie Ronalda Reagana, Williama F. Buckleya, Edwina Meese’a III i Goldwatera. Jest również autorem licznych innych książek, z których warto przywołać tutaj The Conservative Revolution: Rewolucja Konserwatywna. Rzecz o ruchu, który zmienił Amerykę; The Power of Ideas [Potęga idei], refleksję na dwudziestopięciolecie Heritage Foundation oraz historię The Intercollegiate Studies Institute.
Był pierwszym redaktorem magazynu Conservative Digest w 1975 roku oraz starszym redaktorem w The World & I, magazynie blisko związanym z Kościołem Zjednoczeniowym Sun Myung Moona. Na przestrzeni lat pisywał również dla wielu najważniejszych amerykańskich gazet, m.in. The Boston Globe, Detroit News, Los Angeles Times, The Wall Street Journal i The Washington Times oraz dla magazynów Crisis, National Review, Policy Review i Reader’s Digest. Często pojawia się jako komentator w programach radiowych i telewizyjnych; ma na koncie wystąpienia w The O’Reilly Factor i Fox and Friends na kanale Fox News Channel, The NewsHour with Jim Lehrer w PBS, Booknotes i Washington Journal w C-SPAN oraz The Diane Rehm Show na kanale NPR. Rozmaite aspekty polityki amerykańskiej i światowej omawiał na wykładach prezentowanych w blisko 20 państwach.
Dyrektor-założyciel Instytutu Dziennikarstwa Politycznego w Uniwersytecie Georgetown, wykładał również w Instytucie Politologii w John F. Kennedy School of Government na Uniwersytecie Harwarda. W przeszłości był także przewodniczącym Stowarzyszenia Filadejfijskiego i wykładowcą nauk o mediach w Instytucie Hoovera.
Edwards jest szanowanym amerykańskim wykładowcą konserwatywnej myśli politycznej w Centrum Studiów Amerykanistycznych im. B. Kennetha Simona w Heritage Foundation, a obecnie (stan na rok 2011) piastuje stanowisko adiunkta wykładając nauki polityczne na Katolickim Uniwersytecie Ameryki oraz w Instytucie Polityki Światowej.
Ponadto jest także przewodniczącym Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu – organizacji, dzięki której w 2007 roku w Waszyngtonie powstało międzynarodowe miejsce pamięci poświęcone ofiarom komunizmu na przestrzeni dziejów oraz dostępne online Globalne Muzeum Komunizmu. Jest sygnatariuszem Deklaracji Praskiej „Sumienie Europy a Komunizm”.
Wśród godności jakimi został odznaczony należy wymienić Gwiazdę Tysiąclecia Litwy, Order Krzyża Ziemi Maryjnej, Medal Przyjaźni przyznawany przez Republikę Chińską (Tajwan), Nagrodę im. Johna Ashbrooka, Nagrodę im. Reeda Irvine’a „Rzetelni w Mediach” oraz Nagrodę Wolności im. Waltera Judda.
Wraz z żoną Anną, która niestrudzenie pomaga mu w działalności pisarskiej, Edwards mieszka w Alexandrii w stanie Wirginia. Małżeństwo ma dwie córki i doczekało się jedenaściorga wnucząt.