Po co tworzy się wydawnictwo?

Żeby ofiarować czytelnikom książki, które wzbogacają wewnętrznie i pomagają żyć. Dodają skrzydeł, rozwijają wyobraźnię.

Aby w świecie, w którym również literaturę produkuje się szablonowo, publikować utwory starannie wyselekcjonowane, zachęcające do samodzielnego myślenia i refleksji nad rzeczywistością.

Stworzyliśmy wydawnictwo z miłości do książki.

Rozpoczęliśmy działalność w 2019 r. Założyciele to Błażej Zych – absolwent ASP w Katowicach i filozofii na Uniwersytecie Śląskim, od 2017 r. prowadzący agencję kreatywną, oraz Barbara Gruszka-Zych – poetka, pisa rka i dziennikarka. O jej wierszach Czesław Miłosz pisał: ”...błogosławiona za swoją poezję, która mnie wzrusza i cieszy swoim polskim językiem, tak bardzo polska jak u niewielu poetów i niebojąca się dobrych uczuć, miłości, modlitwy”. Pierwszy wydany przez nas tytuł ”Życie rodzinne Zanussich.
Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”, który odniósł sukces rynkowy, ukazał się pod marką ”Działania Wizualne”. Oficyna jednak szybko zmieniła nazwę na obecną – Ursines. Inspirację dla grafiki zaczerpnęliśmy z historii naszych przodków. Stawiamy na jakość, zależy nam na wydawaniu książek, które przybliżają wyjątkowe postacie naszej kultury i pokazują obszary, na które warto zwrócić uwagę. Przywracamy pamięć o utworach zapomnianych lub od dawna niewznawianych, wydając je w nowej formie.
Jesteśmy równocześnie firmą świadczącą usługi designerskie, a zatem przywiązujemy wagę do opracowania graficznego i typograficznego, programowo chcąc wpisać nasze publikacje w najlepsze trendy współczesnego projektowania. Mieliśmy zaszczyt wydawać takich autorów jak: Krzysztof Zanussi, Elżbieta Zanussi, Lee Edwards, Józef Lompa, Bogdan Widera oraz współpracować z ilustratorką Jolantą Różacką. W naszej oficynie ukazują się książki Barbary Gruszki-Zych, która jest również redaktorką Biblioteki Poetyckiej Wydawnictwa Ursines
   Myślisz o organizacji spotkania lub warsztatów związanych z naszą publikacją?

Myślisz o organizacji spotkania lub warsztatów związanych z naszą publikacją?

Prowadzisz księgarnię, sklep lub antykwariat i chcesz nawiązać współpracę w zakresie zakupu książek?

Odezwij się:

wydawnictwo@ursines.pl
Jeżeli spodobała Ci się nasza książka, wesprzyj nas przez:

Jeżeli spodobała Ci się nasza książka, wesprzyj nas przez:

1

ocenę i recenzję na: lubimyczytac.pl, ceneo.pl lub empik.com,

2

udostępnienie zdjęcia książki i napisanie wrażeń z lektury na swoich kanałach w mediach społecznościowych,

3

pozytywną opinię dla wydawnictwa w Google

Ursines - skąd taka nazwa?

Ursines - skąd taka nazwa?
  • eng. URSINES - niedźwiedzi, przypominający niedźwiedzia.
  • łac. URSUS - niedźwiedź.
  • łac. VRSUNES - czeski ród możnowładczy, o którym pierwsze wzmianki pojawiają się już w X wieku.

Historia logo - czyli kim jest kobieta na niedźwiedziu?

Historia logo - czyli kim jest kobieta na niedźwiedziu?

Pewien angielski król zmarł, nie zostawiwszy właściwie sporządzonego testamentu, więc ostatnia jego wola przekazana została z zaświatów. Koronę i wszystkie nieruchomości przekazał synowi, majątek ruchomy zaś – córce. Za namową doradców książę postanowił w dosłowny sposób wypełnić wolę ojca. Wydał rozkaz, aby do komnaty księżniczki przyprowadzono niedźwiedzia czarnego (bez wątpienia należącego wszakże do majątku ruchomego króla). 

W przypadku śmierci księżniczki, co wydawało się nieuniknione, życzeniu ojca stałoby się zadość, zaś ona sama udowodniłaby w ten sposób swą niemożność do zarządzania pozostawionymi jej dobrami.

Okazało się jednak, iż nie tylko ujarzmiła ona bestię, lecz triumfalnie wyjechała na jej grzbiecie ze swej komnaty, unosząc w górę ręce i domagając się sprawiedliwości. Brat przekonał się tedy, iż prawda i niebiosa stoją po jej stronie. Poprosiwszy o wybaczenie, oddał jej rękę diukowi Lorraine wraz ze wszystkim, co jej słusznie przypadało w udziale.

Aby upamiętnić tę historię, księżniczka pozostawiła swym potomkom herb przedstawiający dziewczynę jadącą na grzbiecie niedźwiedzia, który symbolizuje pokonywanie trudności z godnością i chwałę zwycięstwa nad przeciwnościami.

„Orbis Polonus” - Szymon Okolski, 1641–1643